Gdańsk OdNowa :: O projekcie

Gdańsk odNowa

Blog:

Aleksandra Sawik, Letarg, mini przewodnik

dodany: 12.12.2011

Projekt „LETARG” ma sprawić, że przechodzień, turysta czy zabiegany mieszkaniec Gdańska na chwile przystanie i zastanowi się nad elementami tymczasowymi miasta – budowami, wykopaliskami archeologicznymi, miejscami odgrodzonymi płotem. Elementy te, z założenia tymczasowe, często na trwałe wpisały się jako częścią...

więcej
zamknij

O projekcie

Gdańsk OdNowa to projekt społeczny. Cel to stworzenie alternatywnej mapy Gdańska, zbudowanej z historii jego mieszkańców.

Dla turystów Gdańsk to ciekawe zabytki, rozległe plaże i atrakcyjne przestrzenie otaczających go Kaszub. Dla mieszkańców to miejsca, które są bliskie ich sercom, pełne opowiadań i prozy życia, to np.: legendarna lodziarnia „Lody Miś", falowiec na Przymorzu, Zielony Rynek, płaskorzeźby na Żabiance, urocze krajobrazy Doliny Radości, czy bastiony na Dolnym Mieście.
Pochwalmy się naszym Gdańskiem. Zbudujmy go OdNowa z opowieści mieszkańców, pokażmy jego liczne oblicza i miejsca, które nie wszystkim są znane.

Odpowiedzmy sobie na pytanie jaki jest nasz Gdańsk - miasto widziane oczami mieszkańców? Jakie jest moje miasto? Stwórzmy w ten sposób miasto na nowo. Pokażmy Gdańsk poza Gdańskiem.
Prześlij swoją historię o wybranym miejscu na adres redakcja@gdanskodnowa.pl lub dodaj ją do miejsca już zaznaczonego na mapie Gdańsk OdNowa.

 
Gdańsk zbudowany z narracji i historii otworzy nowe przestrzenie.
zamknij

Owoc granatu

Owoc granatu to symbol projektu Gdańsk OdNowa, kojarzy się on z wielością w jedności. Po  rozkrojeniu owocu dostrzec w nim można wiele ziarenek, podobnie jak patrząc na Gdańsk wyłania się obraz wielu twarzy miasta, związanych z nim miejsc i historii. Mimo widocznych różnic pozostają one wciąż częścią jednej struktury - jednego owocu, jednego miasta.

Gdańsk OdNowa to projekt wybuchowy, odwracający uwagę widzą od utartych schematów myślenia o mieście, w kierunku traktów dla niego nieznanych, ale wartych odkrycia!

 
Gdańsk zbudowany z narracji i historii otworzy nowe przestrzenie.
zamknij

Mapa

Mapa to najbardziej oczywisty sposób przedstawienia miejskiej przestrzeni. Gdańsk OdNowa to odciśnięta na powierzchni ściany plama, pozostałość po odpadnięciu tynku, która przybrała kształt mapy naszego miasta. Gdzie znaleźliśmy ten odprysk? Na jednym z wielu gdańskich podwórek, murów, miejsc niby zwyczajnych, a jednocześnie pełnych intrygujących historii, czekających na odkrycie tajemnic.

Gdańskie ściany i płoty to miejsca szeroko znane w świecie. Może przez naszą ścianę też ktoś skakał, a może wymalował coś ciekawego? 
Poszukaj, zapraszamy cię do pełnej wrażeń i refleksji podróży po naszym mieście – Gdańsku OdNowa!

 
Gdańsk zbudowany z narracji i historii otworzy nowe przestrzenie.
zamknij

Info o nas

One - cztery żywioły, cztery odmienne osobowości.
On - jedyny w grupie, niczym rodzynek w cieście.

Jesteśmy grupą znajomych udzielających się w życiu kulturalnym miasta, zwyczajnych ludzi, którzy poznali się tu, w Gdańsku. Wśród nas są animatorzy kultury, kuratorki, przedstawiciele Gdańsk 2016 oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Projekt Gdańsk OdNowa zbudowaliśmy w ramach warsztatów Future City Game, poprzez połączenie własnych wizji miasta, oczekiwań i marzeń. Gdańsk OdNowa to efekt wielogodzinnych rozmów, przerywanych wypitymi filiżankami kawy i zagryzanymi drożdżówkami. To rezultat różnic w interpretacji najbliższych nam przestrzeni miejskich i wypracowanych kompromisów.  

Pochodzimy z różnych stron kraju. Jedni są w Gdańsku od urodzenia, inny przybyli tu z ciekawości, i zostali. Te wszystkie czynniki spowodowały, że projekt ten jest tak różnorodny jak nasze miasto.
Kontakt: redakcja@gdanskodnowa.pl
 
Gdańsk zbudowany z narracji i historii otworzy nowe przestrzenie.
zamknij

Regulamin

Regulamin do pobrania

 
Gdańsk zbudowany z narracji i historii otworzy nowe przestrzenie.
O projekcie Owoc granatu Mapa Info o nas Regulamin