Od 2004 roku w Polsce udzielane były kredyty frankowe. Blisko 90% osób decydujących się na takie zobowiązanie finansowe, korzystało właśnie z tej opcji. Dlaczego? Duży wpływ miała na to bez wątpienia polityka samych banków, które zachęcały do takiej formy kredytowania i przedstawiały ją jako najatrakcyjniejszą na rynku. Ponadto większość osób miała bardzo dobrą zdolność kredytową biorąc kredyt we frankach, co przekładało się na możliwość wzięcia większego kredytu, przykładowo na budowę domu.

Kredyty frankowe – dlaczego są problematyczne?

Era kredytów frankowych przypadła na czas, gdy frank szwajcarski stał stosunkowo nisko względem innych walut. Dlatego takie zobowiązanie było korzystniejsze pod względem finansowym, niż przykładowo zaciągnięcie kredytu w złotówkach. Jednak krótko po bumie na takie kredyty frank się zdecydowanie umocnił. To natomiast spowodowało, że kredyty stały się droższe. Im bardziej rosła w siłę waluta, tym bardziej wzrastały również raty kredytów. Wiele osób nie było sobie w stanie poradzić z nimi pod względem finansowym. To doprowadziło do utraty przez nich nieruchomości, pogłębienia swojego zadłużenia, a nawet i silnych problemów emocjonalnych. Przez lata dla takich osób nie było żadnych prawnych rozwiązań, które umożliwiałyby im wyjście z tej patowej sytuacji. Obecnie jednak pracuje się nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi takich kredytów, które często w umowach zawierały niedozwolone zapisy, z góry stawiając kredytobiorcę na przegranej pozycji.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z kancelarią frankową?

Aby rozwiązać problem swojego kredytu frankowego i mieć realne szanse na zaoszczędzenie, chociaż części pieniędzy, warto nawiązać współpracę z kancelarią frankową. Pierwszym krokiem takich instytucji jest analiza umowy kredytowej. Jeśli zawiera ona zapisy, które można podważyć w sądzie lub dające podstawę do negocjacji z bankiem, wówczas kancelaria przedstawia plan działania. Analiza jest darmowa w większości wypadków, dalsze działania natomiast wiążą się już z opłatami.