porady prawne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny wyrok dla posiadaczy kredytów we frankach. Na mocy tego wyroku „frankowicze” mogą domagać się unieważnienia kredytu. Jednakże procedura przeprowadzenia takiego unieważnienia nie jest prosta i często musi zostać indywidualnie rozpatrzona. Kancelarie prawne w całej Polsce zostały ostatnio zasypane zapytaniami o możliwe sposoby poradzenia sobie z tą sytuacją. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy i jakie mamy możliwe opcje działania.

Porady prawne – gdzie można uzyskać?

Najlepiej, aby sprawą od początku zajął się prawnik specjalizujący się w sprawie skarbowym międzynarodowym. Nie musimy jednak od razu udawać się do kancelarii prawnej. Darmowe porady prawne można uzyskać w placówkach MOPS i GOPS. Stamtąd zostaniemy zapewne pokierowani dalej, ale to dobre miejsce, aby uzyskać pierwsze fachowe informacje. Aby uzyskać darmową poradę prawną, wystarczy złożyć oświadczenie o braku możliwości pokrycia kosztów wynagrodzenia prawnika. 

Unieważnienie – jakie pociąga konsekwencje?

Warto wziąć pod uwagę, że unieważnienie kredytu pociąga za sobą spore konsekwencje. W takiej sytuacji bank może wymagać, abyśmy od razu spłacili kwotę kapitału. Często jest to znaczna kwota i nie każdy dysponuje taką gotówką „od ręki”. Nie można żądać całkowitego unieważnienia kredytu, ponieważ byłoby to nie zgodne z zasadami wzajemności społecznej. W takiej sytuacji można skorzystać z opcji przewalutowania kredytu.

Przewalutowanie – rozwiązanie mniej radykalne

Przewalutowanie kredytu jest rozwiązaniem mniej radykalnymi łatwiejszym do uzyskania. W przypadku przewalutowania kwota kredytu do spłacenia zostanie przeliczona po kursie z dnia zawarcia kredytu z zachowaniem korzystnego dla strony oprocentowania.

Sąd – czy to konieczne?

Niestety tak, ale nie ma się czego bać. Sprawę o unieważnienie lub przewalutowanie kredytu można rozwiązać tylko sądownie. Jednakże podczas takiej sprawy możemy być reprezentowani przez pełnomocnika. Warto też zauważyć, że będziemy mogli domagać się zawrotu kosztów sądowych.

Doczytaj: